piątek, 31 października 2014

26. Kurs haftu krzyżykowo-koralikowego

Ostatnio na wielu forach pojawia się pytanie odnośnie haftu koralikowego... czy są jakieś tutoriale na ten temat?
Co prawda nie jestem w tej dziedzinie ekspertem, ale postaram się pokazać krok po kroku, jak haftować koralikami. Tutorial jest raczej obrazkowy, niż opisowy (w końcu większość populacji to wzrokowcy ;)).

Do haftu koralikami potrzebujemy specjalną igłę (igłę i koraliki można kupić w pasmanterii lub w coricamo - igły do koralików).
Podstawowa różnica pomiędzy haftem koralikowym, a krzyżykowym jest taka, że w hafcie koralikowym nie ma powrotu na krzyż.

Schemat haftu krzyżykowego  - XXXXX
Schemat haftu koralikowego - \\\\\\\  lub  //////
 
Potrzebne materiały (koraliki Preciosa)
Nitkę mocujemy jak przy hafcie krzyżykowym. 
Rozpoczynamy, jak w hafcie krzyżykowym - od prawej do lewej lub odwrotnie. Po wbiciu igły w materiał nadziewamy na nią koralik i przeciągamy (zdjęcie poniżej)


Następnie igłę wbijamy, jak w hafcie krzyżykowym po przekątnej i przeciągamy na drugą stronę. Koralik mamy przyszyty.


Czynność powtarzamy...
Poniżej mój U-fok, z którym już dłuższą chwilę walczę i jeszcze bardzo dużo pracy przede mną. Jest to popiersie Nefretiti, haft krzyżykowy z koralikami.Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć Wam haft koralikowy :)

4 komentarze:

 1. Mnie się podoba ten tutorial, ponieważ moje koraliki były z różnej strony prowadzone, dziękuję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prowadząc koraliki w jedną stronę ładnie się układają i haft jest ładniejszy, cieszę się, że mogłam pomóc i pozdrawiam

   Usuń
 2. Tak nie do końca tylko półkrzyżykami :), jest to tylko jedna z metod. Właśnie przyszywanie koralika krzyżykiem jest drugą i wpływa na jego ułożenie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dokladnie, tak jak pisze Chaga. Do niektorych prac wybralam przezroczyste koraliki szklane, ktore bardzo ladnie "lapia" kolor nitki i dopiero przy przyszyciu pelnym krzyzykiem powstawal fajny efekt.

  OdpowiedzUsuń