poniedziałek, 3 października 2022

995.Zielnik - fiołek wonny (viola odorata)

Fiołek wonny (Viola odorata) to należy do rodziny fiołkowatych (Violaceae) i występuje dziko w Europie, Azji i północnej Afryce. W Polsce porasta obrzeża lasów, wilgotne zarośla oraz dostatecznie jasne tereny zadrzewione.

 Liście i kwiaty fiołka są od dawna cenione w ziołolecznictwie. Zawierają witaminę C, flawonoidy, olejek eteryczny, saponiny, salicylany, śluzy, alkaloidy oraz antocyjany.

Ziele fiołka jest używane do leczenia zapalenia pęcherza moczowego oraz do płukania jamy ustnej i gardła. Ma zastosowanie w leczeniu zaburzeń przemiany materii, reumatyzmie, podagrze, kamicy moczowej i żółciowej. Ze względu na obecność kwasu salicylowego ziele fiołka wonnego ma łagodne działanie przeciwbólowe. Napary i odwary z fiołka są stosowane w leczeniu bezsenności, pobudzenia nerwowego oraz w leczeniu niektórych chorób skóry.

Cenne olejki eteryczne z fiołka wonnego już w XIX wchodziły w skład kosmetyków i perfum. Świeże kwiaty były wykorzystywane przy produkcji czekoladek, galaretek i likierów. Obecnie jadalne kwiaty fiołka dodawane są do sałatek, koktajli, do zdobienia deserów oraz ciast. cytat link 
Pięknego dnia Wam życzę :)


sobota, 1 października 2022

994. Przepis na... co mi w duszy gra - październik 2022

  Przepis na... co mi w duszy gra - październik 2022


W tym miesiącu będzie naprawdę co Wam w duszy gra :)
Wiecie zapewne, że ja w październiku obchodzę imieniny, więc z tej okazji proszę Was o wirtualną pracę dla mnie. Nie musi, a nawet nie powinna być personalizowana... tak, żebyście mogły ją sobie potem wysłać gdzieś lub komuś dać lub zachować dla siebie. Broń Was, żebyście mi wysyłały cokolwiek... Nie, nie! Chodzi o to, żebyście robiąc ją ciepło o mnie pomyślały i to całe wytyczne w tym miesiącu.
 


Czekam zatem na Wasze październikowe pląsy :)
 
Buziaki dla Was! 
 
P.S. Muszę z żabką powalczyć, bo nie wiem czemu przy tworzeniu nowej załącza mi od razu wszystkie prace z poprzedniego miesiąca....
środa, 28 września 2022

993. Dolina Elfów

W tym roku pierwszy raz udało mi się zrobić, aż jedną pracę na Dzień Scrapobookingu i to w dodatku nie do końca scrapową...

Użyłam mojej ukochanej kolekcji - Dolina Elfów od ITD Collection.

Tekturki i folie też oczywista oczywistość od ITD :)


 Taki mój mały prywatny, zaczarowany świat... Czasem chciałabym być takim leśnym duchem... Może życie wtedy byłoby łatwiejsze...


poniedziałek, 26 września 2022

992. Nowy ART JOURNAL

 Wpisy art journalowe zyskały w ostatnim czasie popularność co w moim przypadku zaowocowało założeniem nowego, kolejnego AJ i poprowadzeniem liva na naszej świrowej grupie z ozdabiania okładki.

Live wymagał okładki, a moje AJ, które używam mają już je ozdobione.

Technika ozdobienia bardzo prosta - czarne gesso, masa, szablony plus woski.

 
Okładka nie jest zbyt strojna, bo taka na bogato potem przeszkadza w czasie robienia kolejnych wpisów. Na obecną chwilę posiadam 4 AJ z czego jeden jest zielnikiem.


Pierwszy wpis w podobnym stylu jak okładka, bo cytat pasował mi właśnie do takiej scenerii.


 
Wiem, że szału nie ma, ale mnie się podoba :)

sobota, 24 września 2022

991. Filmowe karty ATC

 Bardzo lubię karty ATC robić i dostawać, kolekcjonuję je. Moja kolekcja nie jest jakaś mega pokaźna, bo kartami wymieniam się rzadko i coraz częściej tylko prywatnie, ale robię to od dość długiego czasu i na chwilę obecną mam ich 387.

Forma ta jest wg mnie fajna pod kątem przechowywania, bo nie wymaga dużo miejsca :)

Filmowe ATC powstało z kolekcji Magia kina od ITD Collection na wymiankę wewnątrz grupy Świry Rękodzieła Inspirują - temat: Karta ATC z calineczką, czyli kartą o wymiarach cal x cal.Karty proste, bez fajerwerków ;)