poniedziałek, 3 października 2022

995.Zielnik - fiołek wonny (viola odorata)

Fiołek wonny (Viola odorata) to należy do rodziny fiołkowatych (Violaceae) i występuje dziko w Europie, Azji i północnej Afryce. W Polsce porasta obrzeża lasów, wilgotne zarośla oraz dostatecznie jasne tereny zadrzewione.

 Liście i kwiaty fiołka są od dawna cenione w ziołolecznictwie. Zawierają witaminę C, flawonoidy, olejek eteryczny, saponiny, salicylany, śluzy, alkaloidy oraz antocyjany.

Ziele fiołka jest używane do leczenia zapalenia pęcherza moczowego oraz do płukania jamy ustnej i gardła. Ma zastosowanie w leczeniu zaburzeń przemiany materii, reumatyzmie, podagrze, kamicy moczowej i żółciowej. Ze względu na obecność kwasu salicylowego ziele fiołka wonnego ma łagodne działanie przeciwbólowe. Napary i odwary z fiołka są stosowane w leczeniu bezsenności, pobudzenia nerwowego oraz w leczeniu niektórych chorób skóry.

Cenne olejki eteryczne z fiołka wonnego już w XIX wchodziły w skład kosmetyków i perfum. Świeże kwiaty były wykorzystywane przy produkcji czekoladek, galaretek i likierów. Obecnie jadalne kwiaty fiołka dodawane są do sałatek, koktajli, do zdobienia deserów oraz ciast. cytat link 
Pięknego dnia Wam życzę :)


5 komentarzy:

 1. Moje najukochańsze klimaty, ja mam manie fioletu. hehe Niesamowity czar, dla mnie ideał!!!!!! Matka Natura daje nami tyle dobra, rośliny mają w sobie nie tylko piękno, ale i lekarstwo dla duszy i ciała, dobrze o tym czytać, uczyć się, uświadamiać, jak ważna jest dla nas Natura. Wspaniały post z przesłaniem, a pracą to tylko i wyłącznie się zachwycać. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny ten twój wpis, dzięki za garść informacji . Generalnie lubię fiołki .
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny ten zielnik. Podziwiam. Fiołki uwielbiam. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uleńko, coś niesamowitego. Nawet wiersz Pawlikowskiej znalazł tu swoje miejsce. Mam nadzieję, że powstaną kolejne karty zielnika.
  Uściski.

  OdpowiedzUsuń