sobota, 12 listopada 2022

1009. Zielnik - Bluszczyk kurdybanek


Bluszczyk kurdybanek, zwany też zwyczajowo bluszczykiem ziemnym, kurdybankiem, obłożnikiem – gatunek rośliny należący do rodziny jasnotowatych.

1. Zastosowanie rośliny w kuchni

Jako dodatek do potraw stosuje się zarówno młode liście, jak i kwiaty. Dzięki swemu pikantnemu, lekko ostremu i gorzkiemu smakowi, bluszczyk kurdybanek, podobnie jak nastrurcja, nadaje potrawom interesująca nutę. Szczególnie korzystnie wpływa na letnie sałatki i jako dodatek do ziołowego masła i twarogu. Nie należy jednak przesadzać z ilością tego zioła, ponieważ ma ono dominujący smak.

Doskonale pasuje w kuchni do pieczonych ziemniaków albo naleśników. Stosuje się też potraw z dziczyzny i sałatek z dzikich ziół. 

2. Zastosowanie bluszczyku kurdybanka w ziołolecznictwie

Bluszczyk kurdybanek ma mnóstwo właściwości leczniczych. Szczególnie cenne składniki: Olejki eteryczne, garbniki, cholina, flawonoidy, substancje gorzkie, potas, saponina, witamina C.
Właściwości lecznicze: wykrztuśne, przeciwzapalne, przeciwskurczowe, ściągające, przyspieszające gojenie się ran.
Pomaga na: problemy z pęcherzem, zapalenie oskrzeli, kamienie żółciowe, ból gardła, kaszel, zapalenie płuc, problemy z nerkami, osłabienie, zapalenie dziąseł, bóle zębów.

Do użycia wewnętrznego gotuje się z bluszczyku kurdybanka herbatki, przygotowuje nalewki, wyciska sok, albo gotuje ziele w mleku.

Jak przygotować bluszczyk do spożycia przeczytacie TUTAJ.Ze względu na swoją ekspansywność uważany za chwast, a w rzeczywistości jaki pożyteczny.


7 komentarzy:

 1. Ten Twój zielniczek to musi byc majstersztyk!

  OdpowiedzUsuń
 2. Super forma zielnika, a i ciekawe informacje podałaś na temat bluszczyka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tym bluszczykiem to ile ja się nameczyłam na działce to swoje haha. Było go pełno gdy działkę zaczynaliśmy karczować, zresztą jeszcze go w paru miejscach w części sadowniczej mam. Kiedyś gdy młody robił zielnik do szkoły, dopiero odkryłam, że nie tylko jest chwastem, ale i pożyteczny.
  Świetny wpis Ula i wiele ciekawych informacji jak zawsze 😘

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajny ten Twój bluszczyk, choć prawdziwy jakoś nie chce u mnie rosnąć, wszystkie mi zawsze padły albo zgubiły liście. Może faktycznie zrobię sobie na kartce, wtedy jak nic przetrwa!!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Na kartce jie trzeba podlewać hehe 😉

  OdpowiedzUsuń